کاهش هزینه تولید آهن اسفنجی در صنایع فولاد

کاهش هزینه تولید آهن اسفنجی در صنایع فولاد

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکت دانش‌بنیان پارس تکین آهن دانش بنیه، از سال 95 تاکنون در زمینه تولید آهن اسفنجی به روش احیای پایه زغالی مشغول به فعالیت است. این شرکت نه تنها در تولید محصول قادر به نوآوری بوده بلکه توانسته دانش فنی برای تولید آهن اسفنجی بدون استفاده از آب را طراحی و تدوین و همچنین عرضه کند.
حسن نوری، مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان پارس تکین آهن دانش‌بنیه در این باره گفت: محصولات ما به طور خلاصه شامل دیسک آهن از انواع منابع اکسیدی از جمله کنسانتره سنگ آهن و ضایعات صنایع فولاد (پوسته اکسیدی، نرمه گندله و ...) است. ضمن اینکه دانش فنی فرآیند تولید آهن اسفنجی را به صورت غیر انحصاری در داخل و خارج از کشور در ظرفیت‌های مختلف شامل کارگاه‌های کوچک و زودبازده و واحدهای با ظرفیت بالاتر را در اختیار داریم.
وی با بیان اینکه در چشم‌انداز آینده شرکت نیز ما به دنبال افزودن خط تولید فولاد و چدن به خطوط تولید کنونی هستیم، بیان کرد: طرح ما موضوع پایان‌نامه یکی از اعضای تیم بود که در سال 89 بر پروژه آهن اسفنجی تحقیق می‌کرد. روند تحقیقات و مطالعات ادامه یافت تا تیم سه نفره ما اقدام به تاسیس شرکت کرد و در سال 95 طرح خود را با پارک علم و فناوری استان خراسان شمالی در میان گذاشتیم و در نهایت کار را در سال 97 و در همین پارک آغاز کردیم. 
نوری ادامه داد: از سال 97 و به مدت یک سال کار ما تنها بر بخش تحقیق و توسعه ادامه می‌یافت تا آنکه بر اساس یافته‌های پژوهشی خود در سال 98 یک کارگاه کوچک در شهر مشهد احداث کردیم و شرکت نیز به پارک علم و فناوری این استان خراسان رضوی منتقل شد.
مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پارس تکین آهن دانش‌بنیه اظهار کرد: در نهایت ما به توانایی تولید آهن اسفنجی به روش احیای مستقیم دست یافتیم. در این روش مزایایی وجود داشت که باقی روش‌ها فاقد آن بودند. اول اینکه قیمت تمام‌شده تولید آهن اسفنجی از طریق احیای مستقیم بسیار پایین‌تر از روش‌های دیگر بود چرا که ما با استفاده از پوسته‌های اکسیدی صنایع فولاد و ... محصول خود را تولید می‌کردیم که حداقل 40 درصد از مواد اولیه دیگر ارزان‌تر بودند و همچنین همه مواد اولیه در داخل خود کشور وجود داشت و مشکلی جهت تامین نداشتیم.
وی افزود: مطلب دیگر این است که ما گندله‌سازی نداریم. به عبارت دیگر ما در تولید آهن اسفنجی هیچ استفاده‌ای از آب نمی‌بریم و این مسئله‌ای بود که می‌توانست در صنایع فولاد بسیار راهگشا باشد.
نوری تصریح کرد: از سوی دیگر توانستیم مستقیما آهن را بدون نیاز به مرحله پرس و بریکت‌سازی و مستقیما به صورت دیسک، تولید کنیم و خود این مسئله، هم هزینه‌های تولید را کاهش می‌داد و هم فرآیندهای آن را آسان می‌کرد. به همین مناسبت شرکت ما تاکنون دو ثبت اختراع داشت و برای سومین ثبت اختراع خود نیز اظهارنامه داده‌ایم.
نوری خاطرنشان ساخت: تولید آهن اسفنجی و کاهش هزینه‌های تمام‌شده آن سبب شد که رغبت بسیاری در بازار برای محصول ما به وجود بیاید چرا که محصول نهایی نیز در نهایت با کیفیت بیشتری از محصولات مشابه عرضه می‌شد چرا که عیوب محصولات مشابه پیشین به طور کامل مطالعه و در طرح ما اصلاح شده بودند. از سوی دیگر اما مشکل ما این بود که ظرفیت تولیدمان هنوز با تقاضای بازار تطابق ندارد. امروز ما با تغییراتی که در ساختار خود ایجاد کرده‌ایم و با افزایش ظرفیت تولید خود توانسته‌ایم تا هزار تن آهن اسفنجی را در سال تولید کنیم اما هنوز ظرفیت‌های بسیاری در بازار ایران و بازار کشورهای دیگر وجود دارد. 
وی افزود: یکی از نوآوری‌هایی که ما داشتیم این بود که با سرمایه‌ خرد در صنعت فولادی وارد شدیم که معمولا به این معروف است که فعالیت در آن با سرمایه‌های چندصد یا هزار میلیاردی میسر است. 
مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان بیان کرد: از سوی دیگر به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان توانستیم دانش فنی خود را به شرکت‌هایی که هدف تولید آهن اسفنجی داشتند عرضه کنیم؛ اما در فروش دانش فنی تنها به بازار ایران اکتفا نکردیم. با یک سرمایه‌گذار در عمان در حال مذاکره برای انتقال دانش فنی خود به این کشور هستیم و امیدواریم که این روند را در بسیاری از کشورهای دیگر حاشیه خلیج فارس ادامه دهیم. 
نوری همچنین درباره تسهیلات دریافتی این شرکت از صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار کرد: ما در سنوات گذشته تسهیلاتی از صندوق نوآوری دریافت کردیم و جای قدردانی بسیار دارد که روند کار صندوق با همدلی با شرکت‌های دانش‌بنیان و تلاش برای تسریع فرایند کاری آن‌ها صورت می‌گرفت اما برای برخی تسهیلات خرد موانع یا تضامینی نیاز است که عملا از عهده یک شرکت‌ نوپا خارج است و انتظار داریم که صندوق در این موارد بازنگری کند.

فایل های پیوست